Techniki bioenergoterapii

Techniki bioenergoterapeutyczne

Chcąc zgłębić wiedzę o bioenergoterapii warto poznać techniki, które osoby praktykujące, wykorzystują w trakcie swoich sesji z klientami.

Bioenergoterapia opiera się na różnych technikach oddziaływania bioenergią (energią życia) w celu przywrócenia równowagi energetycznej i stymulowania naturalnych zdolności organizmu do samouzdrawiania. Naturalny stan organizmu to taki, w którym jest on połączony ze swoim polem informacyjnym. Gdy ten stan jest zaburzony to terapia ma na celu przywrócenie tego połączenia poprzez przekazanie informacji i energii. Przekaz następuje zarówno do danego organu jak i organizmu jako całości. Terapeuci w bioenergoterapii często pracują z ciałem klienta poprzez delikatny dotyk, oddziaływanie dłońmi, za pomocą różnych akcesoriów czy też poprzez zdalne metody przekazywania informacji i  energii. Mogą nakładać ręce lub pracować z dala od ciała klienta.

Najczęściej stosowane techniki w bioenergoterapii

Do najczęstszych technik bioenergoterapeutycznego wpływania na organizm zalicza się:

  • dodawanie bądź odejmowanie energii: terapeuci wyczuwają obszary blokad energii. Pracują z ciałem klienta poprzez delikatny dotyk, gesty i ruchy rękoma, w celu przekazania informacji i  zbalansowania energii.
  • zwiększanie przepływu: terapeuci pobudzają przepływ energii, który korzystnie wpływa na samopoczucie klienta
  • oczyszczanie pól energetycznych: bioenergoterapeuci mogą koncentrować się na oczyszczaniu i wzmacnianiu pól energetycznych wokół ciała klienta, w obszarze poszczególnych organów czy częściach ciała.
  • działania wzmacniające za pomocą dźwięków oraz różnych akcesoriów tj. igły, bańki, kamienie: terapeuci wykorzystując te techniki mają wpływ na energię ciała i pole energetyczne.

Nastawienie klienta do terapii

Ważne, aby na sesji klient pojawił się z otwartym umysłem oraz wolą uzdrowienia. Dużo lepsze efekty przyniesie terapia jeżeli klient nie będzie zamykał się na przekazywaną informację i energię (przyjęcie pozy ze skrzyżowanymi rękami lub nogami oraz brak chęci bycia zdrowym na poziomie emocjonalnym). Niektóre osoby poddające się terapiom bioenergetycznym już po pierwszym spotkaniu odczuwają różnicę lub poprawę stanu zdrowia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ inne osoby nie mają żadnych odczuć i nie doświadczają natychmiastowych efektów poprawy zdrowia. Odczucia nie mają jednak większego znaczenia bo informacja i energia i tak płyną od terapeuty do klienta i mają wpływ na poprawę jego zdrowia. Osoby, które poddają się bioterapii, mogą zauważyć, że są zrelaksowane, odprężone, bardziej skoncentrowane oraz mają poczucie, że ich samopoczucie uległo poprawie, zarówno na podłożu emocjonalnym, jak i fizycznym. Brak odczuć nie oznacza, że terapia nie zadziałała. Terapie bioenergetyczne działają na różnych poziomach. Nie tylko na poziomie fizycznym ale również na poziomie energetycznym, emocjonalnym, astralnym, intuicyjnym, kazualnym czy duchowym. Skala uszkodzeń poszczególnych ciał subtelnych organizmu przez chorobę może być różna i tempo dochodzenia do zdrowia też może być różne. Mogą też nie być usunięte czynniki patologiczne z otoczenia klienta, a które bez przerwy działają negatywnie na jego organizm. Z samej metody terapeutycznej może wynikać zaplanowanie więcej sesji uzdrawiania, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Z czego wynikają różnice w dochodzeniu do zdrowia pomiędzy klientami?

Najprościej ujmując – z indywidualnych cech człowieka – każdy klient przychodzi z innymi oczekiwaniami, przekonaniami, nieuwolnionymi i tłumionymi emocjami, z innym stanem zdrowia swojego ciała fizycznego i swoich ciał subtelnych, wrażliwością na energię oraz zaangażowaniem w proces terapeutyczny.

Indywidualne podejście terapeuty

Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie technik, które zastosuje bioenergoterapeuta. Dlatego w trakcie spotkania z klientem ustala on:

  1. Cel terapii – bioenergoterapeuci dostosowują techniki w zależności od celu, np. jeśli Klient przychodzi z bólem fizycznym, terapeuta może skupić się na technice polegającej na stymulowaniu bądź ograniczeniu przepływu energii w określonej części ciała, aby osiągnąć efekt zmniejszenia bądź usunięcia bólu.
  2. Stan zdrowia klienta – terapeuta uwzględnia choroby, dolegliwości i potrzeby klienta. Dobrze jest aby klienci zrobili sobie badania i mieli diagnozę lekarską.
  3. Odczucia klienta – terapeuta bazuje na odczuciach i reakcjach klienta w trakcie sesji. Obserwując reakcje klienta na poszczególne techniki, terapeuta wie, które techniki można kontynuować a które należy zmodyfikować czy porzucić. 

Przy wyborze techniki, terapeuta dobrze aby kierował się swoją:

  • intuicją – niektórzy bioenergoterapeuci mają poczucie, że mogą polegać na swojej intuicji i wewnętrznym odczuciu w trakcie dobierania technik
  • wiedzą i doświadczeniem – w odwołaniu do swoich doświadczeń i szkoleń, mogą dokonywać wyborów technik, z którymi mieli styczność.

Uwzględniając powyższe punkty, terapeuta może dobrać jedną bądź więcej technik, które zastosuje w trakcie sesji bioenergoterapeutycznych. Istotnym czynnikiem jest informowanie Klienta co i w jaki sposób terapeuta ma zamiar wykonać. Dzięki takim działaniom Klient ma świadomość co się dzieje, a tym samym ma to wpływ na redukcję jego stresu i otwartość na terapię.

Bioenergoterapia a medycyna akademicka

Pomimo coraz popularniejszej pracy bioenergoterapeutów, taka forma uzdrawiania nie jest powszechnie akceptowana przez społeczność medyczną. Oczywiście w sieci można odszukać informacje, które potwierdzają skuteczność tych form uzdrawiania nie tylko ludzi. Zaleca się, aby przed skorzystaniem z terapii bioenergetycznej, porozmawiać z wykwalifikowanym terapeutą oraz zasięgnąć konsultacji lekarskiej w celu uzyskania informacji dotyczących obecnego stanu zdrowia. Diagnoza lekarska jest podstawą jakichkolwiek terapii, a także ostatecznym weryfikatorem ich skuteczności.